اثرات مخرب نور آفتاب بر پوست

اکثر ما زمان زیادی را در معرض آفتاب سپری میکنیم . قرار گرفتن در معرض نورخورشید بسیار مطلوب و برای بدن مفید است اما در کنار این همه مزیت و فایده ، آفتاب خیلی هم با پوست ما دوستانه رفتار نمی کند …….!!!!!!!!

تابش مکرر و طولانی مدت نور آفتاب باعث ایجاد عوارضی در پوست می شود که بیشترین عامل این عوارض ، بخاطر اشعه ماوراء بنفش یا همان UV است.اشعه ماوراء بنفش باعث تغییرات  بافتی در پوست شده و وضعیتی به نام ” سولار الاستوسیس”  بوجود می آورد .در این حالت اشعه ماورای بنفش خورشید باعث شکسته شدن رشته های کلاژن و الاستین شده و با چین های عمودی و چروکهای عمیق و شل و آویزان شدن پوست خودش را نمایان می کند . 

از دیگر اثرات مضرخورشید بر روی پوست می توان به تغییرات رنگدانه ا ی پوست در اثر نور آفتاب ، اشاره کرد که سبب ایجاد کک و مک و لکه های پوستی می گردد . وقتی سلولهای رنگدانه پوست ( ملانوسیت ها ) تخریب گردد ، کک و مک ایجاد می شود . این لکه ها بیشتر در پشت دست ها ، قفسه سینه ، شانه ، بازو و پشت دیده میشوند این لکه ها در واقع مربوط به افزایش سن نیستند بلکه مربوط به تابش نور آفتاب اند ..

در انتخاب کرم های ضد آفتاب به نوع پوست خود دقت کنید و کرم ضد آفتاب سازگار با نوع پوست خود را خریداری کنید . اگر دارای پوست چرب هستید حتما از کرم ضد آفتاب مخصوص پوست چرب استفاده کنید تا از بروز جوش و آکنه و ایجاد چربی اضافه در پوست جلوگیری شود و یا اگر پوست خشک دارید حتما از ضد آفتاب مخصوص پوست خشک استفاده کنید تا پوستتان بیشتر دچار خشکی نشود .

نکاتی در مورد کرم ضد آفتاب

در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از اینکه از خانه خارج شوید. باید ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید چون در حدود نیم ساعت طول می‌کشد تا ضدآفتاب جذب پوست شده و اثرش آغاز شود.

قبل از مصرف کرم ضدآفتاب‌ از کرم مرطوب کننده استفاده کنید یا از کرم ضدآفتاب‌ محتوی مرطوب‌کننده استفاده کنید

ضدآفتاب‌ باید به تمام نقاط باز بدن مالیده شود، به خصوص صورت، گوش‌ها، گردن قسمت‌های فوقانی سینه، پشت دست‌‌ها، قسمت‌های بدون موی سر در مردان

هر نوع ضدآفتاب‌ با هر عیاری بیشتر از سه ساعـت روی پوست مؤثر نیست و باید بعد از ۳ ساعت تکرار شود

پس از غوطه ورشدن در آب مجددا باید از ضدآفتاب‌ استفاده کرد. به دنبال ورزش و فعالیت‌های بدنی که تعریق بدن سبب پاک شدن ضدآفتاب‌ می‌گردد، باید دفعات استفاده از این فرآورده را افزایش داد

دیدگاهتان را بنویسید