| | | |
مقالات
راهنمای انتخاب شامپو
راهنمای انتخاب شامپو

مهم ترین عامل بهداشت مو همان نظافت مو و پوست سر است. هنگامی که مو شروع به چرک شدن می کند باید شسته و تمیز گردد هوا آلوده و غبار، گذاشتن کلاه در فصل زمستان، فشارهای روحی، کم خوابی، مصرف زیاد الکل، مواد مخدر و حتی سیگار باعث بیمار شدن موهای شما می شود.به طور طبیعی پوست سر و موها با سبوم ترشح شده از غدد سباسه˛ نرم نگه داشته می شود. این ترشح چرب˛ مو و پوست را در برابر از دست دادن آب حفظ کرده و ظاهری درخشان به آن می دهد.غبار، دوده، ذرات کراتینی پوست (پوسته) و آلوده کننده های دیگر به این لایه چرب می چسبند و موجب آلودگی پوست و موی سر می شوند. شامپوها یکی از انواع شوینده هایی هستند که جهت از بین بردن این آلودگیها، از پوست و موی سر بکار می روند.

استفاده از شامپوهاي نامناسب و عدم به كارگيري روش صحيح استفاده از شامپو باعث كدورت و آسيب‌ديدگي موها مي‌گردد. در صورتي كه شامپوي مناسب موي خود پيدا نموده و روش صحيح شامپوكردن و خشك كردن مو را ياد گرفته‌ايد، مي‌توانيد با خيال آسوده موي خود را هر روز يا چند بار در روز شستشو دهيد 

تفاوت بسيار زيادي بين شامپوهاي مختلف از نظر كيفيت ماده اوليه مورد استفاده، فرمولاسيون به كاربرده شده، رعايت اصول بهداشتي در خط توليد، جنس تجهيزات ساخت و بسته‌بندي و همچنين دقت توليدكننده در كنترل كيفيت محصول نهايي وجود دارد. ضمن آنكه شرايط نگهداري محصول تا رسيدن به دست مصرف كننده از عوامل مهم و موثر در كيفيت نهايي شامپو است.

چون موها متفاوت هستند و شامپوها نيز مختلف؛ بهترين راه امتحان کردن انواع شامپو و در نهايت انتخاب مناسب‌ترين آنها است. بر چسب روي شامپوها به معرفي ترکيبات موجود در آن مي‌پردازد. آنچه مهم است اينکه اگر موهاي شما در اثر مواد مختلف مثل مواد مش يا فر يا به هر دليل ديگري آسيب ديده است، بهتر است به اسيديته شامپو دقت کنيد. اسيديته شامپوها بين قليايي متوسط تا اسيدي سبک تنظيم مي‌شود. اگر موهايتان آسيب‌ديده شامپوهاي خنثي يا شامپويي با اسيديته اسيدي سبک که مو را کمتر متورم کرده و لايه خارجي کوتيکولي مو را کمتر به هم مي‌ريزد، مناسب‌تر است

 مردم وقتي شامپوي خود را عوض مي‌كنند، معمولا توجه بيش از حدي به حالت مو و پوست سر خود مي‌نمايند. اگر بهبودي در وضعيت موهايشان حاصل شد آن را به فرآورده جديد نسبت مي‌دهند و برعكس در صورتي كه وضعيت موهايشان بدتر شد، بازهم فرآورده جديد را مقصر مي‌دانند. مثلا ريزش طبيعي موهاي خود را به شامپوي جديد نسبت مي‌دهند. تحقيقات نشان داده است که تعداد كمي ‌از مردم از نقش عواملي مانند شانه كردن، برس كردن، تاثيرات مخرب مواد شيميايي و يا حتي داروها، رژيم غذايي، بيماري يا ويژگي‌هاي توارثي در ريزش مو آگاه هستند. حقيقت آن است كه شامپوها باعث ريزش مو نمي‌شون.

 تمام کساني که از شامپوهاي ويتامينه يا تقويت کننده استفاده مي‌کنند، از پانتنول (ب 5 )در داخل شامپو استقبال مي‌کنند. اين ويتامين، به عنوان حالت دهنده و نرم‌کننده در شامپوها، اسپري مو و حالت دهنده‌هاي مو مصرف فراواني دارد. در فرآورده‌هايي که به منظور مراقبت از مو توليد مي‌شوند، پانتنول ميزان آب ساقه مو و در نتيجه الاستسيته آن را افزايش مي‌دهد. پانتنول مي‌تواند از مناطق فاقد کوتيکول وارد ساقه مو شود و حالت پذيري، درخشش و نرمي‌مو را افزايش داده و از الکتريسيته ساکن آن بکاهد. با تمام اين خواص مثبت، پانتنول تاثيري بر افزايش ضخامت مو به طور دايم ندارد. در واقع به علت جذب آب توسط اين ويتامين، موها قدري ضخيم‌تر به نظر مي‌رسند که البته پس از مدتي از بين مي‌رود

وجود عصاره های گیاهی در شامپو ها را دست کم نگیرید بسیاری از گیاهان از دیرباز تا امروزه برای درمان ، تقویت و ترمیم موها مورد استفاده قرار گرفته و میگیرند از جمله این گیاهان که ارزش درمانی بالایی دارند میتوان به جینسینگ، سیر ، نعنا ، فلفل و .....اشاره کرد .


ادامه مطلب
اثرات مخرب نور آفتاب بر پوست
اثرات مخرب نور آفتاب بر پوست

اکثر ما زمان زیادی را در معرض آفتاب سپری میکنیم . قرار گرفتن در معرض نورخورشید بسیار مطلوب و برای بدن مفید است اما در کنار این همه مزیت و فایده ، آفتاب خیلی هم با پوست ما دوستانه رفتار نمی کند .......!!!!!!!!

تابش مکرر و طولانی مدت نور آفتاب باعث ایجاد عوارضی در پوست می شود که بیشترین عامل این عوارض ، بخاطر اشعه ماوراء بنفش یا همان UV است.اشعه ماوراء بنفش باعث تغییرات  بافتی در پوست شده و وضعیتی به نام " سولار الاستوسیس"  بوجود می آورد .در این حالت اشعه ماورای بنفش خورشید باعث شکسته شدن رشته های کلاژن و الاستین شده و با چین های عمودی و چروکهای عمیق و شل و آویزان شدن پوست خودش را نمایان می کند . 

از دیگر اثرات مضرخورشید بر روی پوست می توان به تغییرات رنگدانه ا ی پوست در اثر نور آفتاب ، اشاره کرد که سبب ایجاد کک و مک و لکه های پوستی می گردد . وقتی سلولهای رنگدانه پوست ( ملانوسیت ها ) تخریب گردد ، کک و مک ایجاد می شود . این لکه ها بیشتر در پشت دست ها ، قفسه سینه ، شانه ، بازو و پشت دیده میشوند این لکه ها در واقع مربوط به افزایش سن نیستند بلکه مربوط به تابش نور آفتاب اند ..

در انتخاب کرم های ضد آفتاب به نوع پوست خود دقت کنید و کرم ضد آفتاب سازگار با نوع پوست خود را خریداری کنید . اگر دارای پوست چرب هستید حتما از کرم ضد آفتاب مخصوص پوست چرب استفاده کنید تا از بروز جوش و آکنه و ایجاد چربی اضافه در پوست جلوگیری شود و یا اگر پوست خشک دارید حتما از ضد آفتاب مخصوص پوست خشک استفاده کنید تا پوستتان بیشتر دچار خشکی نشود .

نکاتی در مورد کرم ضد آفتاب

در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از اینکه از خانه خارج شوید. باید ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید چون در حدود نیم ساعت طول می‌کشد تا ضدآفتاب جذب پوست شده و اثرش آغاز شود.

قبل از مصرف کرم ضدآفتاب‌ از کرم مرطوب کننده استفاده کنید یا از کرم ضدآفتاب‌ محتوی مرطوب‌کننده استفاده کنید

ضدآفتاب‌ باید به تمام نقاط باز بدن مالیده شود، به خصوص صورت، گوش‌ها، گردن قسمت‌های فوقانی سینه، پشت دست‌‌ها، قسمت‌های بدون موی سر در مردان

هر نوع ضدآفتاب‌ با هر عیاری بیشتر از سه ساعـت روی پوست مؤثر نیست و باید بعد از ۳ ساعت تکرار شود

پس از غوطه ورشدن در آب مجددا باید از ضدآفتاب‌ استفاده کرد. به دنبال ورزش و فعالیت‌های بدنی که تعریق بدن سبب پاک شدن ضدآفتاب‌ می‌گردد، باید دفعات استفاده از این فرآورده را افزایش داد


ادامه مطلب
اسرار دانستنی هایی در مورد مو
اسرار دانستنی هایی در مورد مو

آیا شستشوی به دفعات برای مو مضر است ؟

واقعیت یا افسانه

در حقیقت زمان بندی مشخصی برای شستشوی مو وجود ندارد ، این زمان به نوع مو ، چگونگی آرایش مو در سبک زندگی ( مثلا ورزش کردن ، شرایط آب و هوایی محل زندگی ) بستگی دارد.

بسیار مهم می باشد که موهای خود را تمیز نگه دارید و در مقابل آسیب ها و صدمات مراقبت نمایید.

بنابرین استفاده از شامپوی مناسب که بتواند تامین کننده مواد مورد نیاز جهت تغذیه و حفظ سلامت مو باشد ضروری بنظر می رسد ، فارغ از اینکه فاصله زمانی بین هر دو شستشو چقدر باشد؟ برای مثال اگر موهای رنگ شده دارید باید از شامپویی ملایم که حاوی نرم کننده است استفاده نمایید. بطور کلی استفاده روزانه و مستمر از شامپوهایی که علاوه بر تمیز کنندگی ، خاصیت رطوبت رسانی و تغذیه کنندگی دارند مفید می باشد.

رژیم غذایی چگونه به موهای من اثر می گذارد؟

غذاخوردن یکی از بزرگترین لذت های زندگی است ، مزایای یک رژیم غذایی سالم بر کنترل وزن و یا سطح کلسترول شخص است اما همچنین تاثیر بسزایی به سلامتی و ظاهر موهای شما دارد. رژیم های غذایی سخت باعث ایجاد ظاهر ضعیف و شکننده برای موها و افزایش ریزش آنها می شود و بر چرخه رویش مجدد مو تاثیر منفی دارد.

نتیجه گیری: اگر خواهان موهایی سالم و زیبا هستید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید از رژیم های بسیار سخت اجتناب کنید و میزان قابل توجهی پروتئین مصرف کنید.

آیا شانه زدن مو باعث ریزش سریعتر موها می شود؟

شانه زدن باعث می شود که موهایی که آماده و مستعد ریزش هستند سریعتر بریزند ، اما تاثیری در شرایطی که باعث وجود ضغف و آمادگی ریزش مو می شود را ندارد. ولی بهتر است زمانیکه موهایتان خیس هستند از شانه کردن خود درای کنید. اگر موهای مجعد و حالت دار دارید ابتدا قسمت پایین موها را شانه کنید و سپس کل تار مورا از بالا به پایین شانه کنید.


ادامه مطلب
پوست چرب و مراقبت از آن
پوست چرب و مراقبت از آن
افراد با پوست چرب معمولا دارای منافذ درشت روی صورت هستند این افراد همیشه روی سطح پوست خود حالت روغنی و براق احساس میکنند که این مسئله برای آنها ناخوشایند است و همیشه سعی در برطرف کردن این مشکل دارند.

برای مراقبت از پوست چرب باید سعی نماییم که تولید چربی پوست را کاهش دهیم و منافذ آن را تمیز نگه داریم تا از بروز دانه های سرسیاه جلوگیری شود . افرادی که دارای پوست چرب هستند سعی دارند تا با استفاده از پاک کننده های زبر و خشن و ساییدن زیاد صورت از شر چربی پوست خود خلاص شوند، اما این کار باعث بدتر شدن وضعیت میشود . به جای این کار استفاده از پاک کننده های کف دار ( اما بدون صابون ) توصیه میشود .

متخصصان پوست معتقدند شست و شوی صورت هر صبح و شب یکی از موثرترین روش های کنترل مقدار چربی پوست است همچنین متخصصان توصیه میکنند : سعی کنید همیشه تمیز کننده های ملایم ( فیس واش ها ) رابرای پاک کردن صورت به کار ببرید چون صابون ها یی که خاصیت پاک کنندگی قوی دارند ، موجب تحریک پوست برای تولید چربی بیشتر می شوند .

امتیاز دیگری که استفاده از این شوینده ها مخصوصا زمانیکه شستشو با لیف نرم همراه باشد ، به همراه دارد این است که سبب برداشتن سلولهای مرده از سطح پوست میشوند زیرا تجمع سلولهای مرده پوست می تواند منجر به انسداد منافذ پوست و ایجاد دانه های سرسیاه شوند .

افراد با پوست چرب و مختلط و افرادی که مستعد ایجاد جوش و آکنه هستند بهتر است از پاک کننده هایی که دارای اسید سالیسیلیک هستند استفاده نمایند تا باکتریهای پوست را از بین برده و از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری کند. در میان تمیز کننده ها محصولاتی که اسید سالیسیلیک یا ترکیبات اسیدی دیگر دارند بیشترین تاثیر را برای برطرف کردن چربی پوست دارند.

آیا برای پوست چرب نیز باید از کرم های مرطوب کننده استفاده کرد؟
بسیاری از افرادی که دارای پوست چرب هستند فکر می کنند که آنها نیازی به مرطوب کردن پوستشان ندارند در حالیکه این فکر درستی نمی باشد .هرنوع پوستی حتی پوست های چرب ممکن است دچار کم آبی باشد و با استفاده از کرم های مرطوب کننده مرغوب ، این بی آبی برطرف شده و پوست سالم تر و شاداب تر به نظر برسد. برخلاف باور عمومی پوست چرب هم بە مرطوب کننده نیاز دارد اما از آنجا کە خود چربی به پوست نرمی می دهد اشخاص معمولا تمایلی به استفاده از مرطوب کننده ندارند.

اما باید توجه داشت استفاده از کرم های مرطوب کننده حاوی چربی برائ پوست های چرب علاوه بر اینکه ظاهری مات و کدر به آنها می دهد با بستن منافذ پوستی سبب ایجاد جوش نیز می گردد پس بهتر است پوستهای چرب از مرطوب کننده هایی با حداقل چربی و با رطوبت دهی بالا وسبک استفاده کنند..
ادامه مطلب
پوست خود را چگونه مرطوب نگه داريم؟
پوست خود را چگونه مرطوب نگه داريم؟
پیری با روند فیزیولوژیکی همراه است که به دلیل آن پوست توانایی خود را برای حفظ رطوبت از دست می دهد. به علاوه، بیماری هایی وجود دارد که در آن ها پوست نمی تواند آب بدن را به میزان طبیعی حفظ کند و مقادیر قابل توجهی آب از طریق پوست از دست می رود. برای مثال، این حالت در درماتیت آتوپیک و برخی اختلالات دیگر پوست اتفاق می افتد که ناشی از کمبودهای تغذیه ای هستند.

طراوت و شادابي پوست عمدتا به علت رطوبت آن است. اگر رطوبت پوست در اثر خشکي و گرماي محيط و يا جريان خون پوست در اثر سرماي يا کهولت سن کاهش يابد، پوست دچار چروکيدگي ميشود و طراوت خود را از دست ميدهد. يکي از مواقعي که بايد مراقب خشک شدن پوست شد، هنگام خروج از حمام است. مواقع ديگر عبارتند از فصول گرم سال، پس از شستن صورت و سنين پيري. کساني که پوست خشک دارند بيش از سايرين بايد مراقب باشند.

بايد بدانيد که براي حفظ رطوبت پوست لازم نيست مرتب صورت خود را بشوييد، بلکه برعکس، اين کار باعث پاک شدن لايه چربي محافظ پوست و خشونت آن ميشود. براي مرطوب نگهداشتن پوست بايد از مرطوب کننده ها استفاده کنيد. کرم هاي مرطوب کننده موجود در داروخانه ها براي اين منظور بسيار مناسب هستند. طرز استفاده از مرطوب کننده ها به اين صورت است که پس از خروج از حمام با شستشوي صورت و خشک کردن آن، کرم را به صورت نقطه نقطه بر روي نواحي مختلف پوست پيشاني، گونه، بيني و چانه بماليد و سپس آن را با ضربات آهسته نوک انگشت بر روي تمام پوست صورت و گردن خود پهن کنيد. بهتر است هر روز صبح پس از شستن صورت خود با آب و صابون، کرم مرطوب کننده را بماليد و چند دقيقه صبر کنيد تا جذب شود و آنگاه اگر مايل بوديد به آرايش بپردازيد. يک بار مرطوب کردن پوست در ابتداي روز کافي است ولي اگر حمام رفتيد، پس از خروج از حمام نيز اين کار را انجام دهيد. اگر در آب و هواي گرم و خشک هستيد و يا پوست شما خشک است، بهتر است روزي دو بار پوست خود را مرطوب کنيد. میزان آب پوست زنده (درم و ایپدرم) تقریباً 80 درصد است. لایه خارجی پوست یعنی لایه کراتین از سلولهای مردۀ پوستی با مقدار آب کم تر یعنی حدود 10 تا 30 درصد ساخته شده است.

آب به لایه کراتینوسیتی تا حدی نرمی و قابلیت ارتجاع می بخشد. وقتی میزان آب پوست طبیعی باشد، پوست صاف، نرم، قابل ارتجاع و درخشان به نظر می رسد. پوست قدری متورم می شود و بنابراین سطح پوست تا حدی صاف و چروک های ریز محو می شود.در پوست طبیعی، حرکت مداوم آب از لایه های عمیق به لایه های سطحی پوست برقرار است. در نهایت آب از سطح تبخیر می شود.

چه چیزی باعث خشکی پوست می شود؟
پوست خشک نسبتاً شایع است: اغلب مردم گاه به گاه تا حدی خشکی پوست را تجربه می کنند. پوست خشک ممکن است ناشی از علل خارجی یا تغییراتی در توانایی پوست برای حفظ رطوبت باشد.

علل خارجی: اصلی ترین علل خارجی عبارتند از قرار گرفتن در معرض آب و هوای خشک و باد. توجه داشته باشید که حرارت مصنوعی داخل ساختمان ها رطوبت نسبی را پایین می آورد.
بنابراین، پوست در زمستان خشک تر می شود. ماندن به مدت طولانی در اتاقی که هوای خشک و سرد با دستگاه تهویه مطبوع به داخل آن جاری می شود نیز سبب خشکی پوست می شود.

سایر عوامل خارجی مؤثر بر خشکی پوست به شرح زیر است:
شستشو: شستشوی مکرر باعث پاک شدن لایه چربی محافظ پوست می شود. برخی از صابون ها هم اثر خشک کننده دارند.
قرار گرفتن در معرض برخی مواد: بسیاری از مشاغل این ویژگی را دارند که فرد را در معرض موادی قرار می دهند که لایه چربی طبیعی را از سطح پوست بر می دارد، مثلاً مشاغلی که مستلزم تماس مکرر با مواد ضد عفونی کننده یا حلال های شیمیایی هستند. به همین نحو، برخی درمان های طبـّی (مثل درمان های آکنه) نیز سبب خشکی پوست می شون.

اهمیت رطوبت پوست:
پوست کم آب خشک، شیاردار و خشن به نظر می رسد؛ لایه نازکی از پوسته در سطح آن وجود دارد؛ خطوط پوستی ظریف آشکار تر می شوند و فرد دچار احساس خشکی در پوست می شود که ممکن است با خارش همراه باشد.

پوست خشک استعداد بیش تری برای جذب عفونت های پوستی، اعم از باکتریال یا قارچی دارد. اصطلاح رایج در درماتولوژی برای پوست بسیار خشک گزروزیس است.

پیشگیری از آسیب ایجاد شده به دلیل خشکی پوست:
لایه چربی نازک روی سطح پوست می تواند پوست را از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند ذرات دوده، آلودگی و گرد و غبار محافظت کند.

بهبودی موقت از لحاظ زیبایی ظاهری پوست:
وقتی پوست به خوبی مرطوب شده باشد، موقتاً صاف تر و شاداب تر به نظر می رسد. از آن جا که پوست کمی متورم می شود، پوست صاف و چروک های ریز محو می شوند و منافذ پوستی کوچک تر به نظر می رسند چرا که پوست اطراف آن ها کمی متورم شده است. این بهبودی موقتی برای فروش فرآورده های مختلف مرطوب کننده که ادعای تأثیرات "ضد پیری" دارند مورد بهره برداری تبلیغاتچی ها قرار گرفته است.

با این همه، حفاظت در برابر عوامل محیطی و تخریب ایجاد شده به وسیلۀ خشکی در تعیین ترکیب و ساختمان پوست مهم است. این حفاظت از افت ظاهری و کیفیت پوست صورت جلوگیری می کند.
ادامه مطلب
اسکراب ها
اسکراب ها
اسکراب یا همان لایه برداری،پوست شامل از بین بردن سلول های مرده روی پوست و پینه ها و سختی های ایجاد شده بر پوست و از بین بردن خطوط سطحی است.معمولاً پوست های چرب دچار سختی و تجمع سلول های مرده می شوند.تجمع سلول های مرده روی پوست معمولاً به سیاه شدن و سخت شدن پوست می انجامد.بعد از انجام اسکراب،اغلب جوش های سطحی و سختی پوست و پینه های سطحی برطرف می شود و پوست احساس سبکی می کند.معمولاً افرادی که اسکراب انجام می دهند،بعد از انجام آن احساس خنکی و تازگی را روی پوست صورتشان احساس می کنند.

چرا باید از کِرِم‌ های اسکراب(لایه‌ بردار) استفاده کرد؟

حذف لایه ‌های شاخی و سلول‌ های مرده پوست، باعث حذف باکتری ‌های مَُضر و کاهش قطر منافذ پوست شده و به زیبایی و افزایش سلامت پوست کمک می ‌کند. روش‌ هایی که برای این منظور استفاده می ‌شوند شامل دو روش مکانیکی و شیمیایی هستند.
در فصل تابستان با وجود هوای گرم و تعرق زیاد معمولاٌ سلول ها بیشتر مرده و در پوست جمع می شوند.به علاوه استفاده از کرم های ضد آفتاب نیز به تجمع بیشتر سلول های مرده می افزاید.در فصل زمستان حتی پوست های چرب نیز کمتر به اسکراب پوست نیاز خواهند داشت.استفاده مرتب و به موقع از اسکراب ها باعث از بین رفتن چین های سطحی نیز خواهد شد.بنابراین اگر قصد استفاده از اسکراب را دارید،حتما در فواصل زمانی منظم از آن استفاده کنید تا تاثیر مناسب را بر پوست صورت تان بگذارد.
از اسکرابی استفاده کنید که دارای دانه های درشت نباشد دانه های درشت باعث تخریب سلول های شاخی می شود که معمولاً خراش های روی پوست ایجاد می کند که باعث ایجاد زخم روی پوست می شوند.دانه های مایع درون اسکرب نباید به گونه ای باشد که باعث زخم شود،بلکه تنها باید سطح نازکی و سخت پوست را بردارد و به سلول های شاخی آسیب نزند.معمولاً پس از اسکراب بهتر است از یک کرم مرطوب کننده استفاده کرد تا رطوبت لازم به پوست تازه و جوان برساند.

نحوه استفاده از اسکراب ها

قبل از استفاده از مواد اسکراب معمولاً صورت باید کمی مرطوب باشد تا مواد اسکراب که تقریباً با شکل جامد است،روی پوست صورت پخش شود برای این منظور از نوک انگشتان خود استفاده کنید.
از قسمت پایین چانه شروع کنید و به حالت دورانی مواد را روی تمام صورت بمالید سعی کنید هنگامی که به نواحی بالایی لب و زیر چشم رسیدید بسیار با احتیاط عمل کنید هرگز مواد را به پلک های تان نزنید در قسمت های پیشانی و چانه بیشتر از مالش های دورانی استفاده کنید.در این قسمت ها،بیشتر از بقیه قسمت های صورت،سلول های مرده جمع می شوند.
لازم نیست برای مالیدن اسکراب روی صورت از اسفنج یا کاردک برای مالش مواد استفاده کنید.چون این ابزار مواد اسکراب را به خود جذب می کند و نمی گذارد پوست از مواد معدنی استفاده کند.
هنگام شست و شوی اسکراب از روی صورت دقت کنید مواد هرگز وارد چشم نشود.پس اشستن کامل مواد از وری پوست صورت تان با یک کرم مرطوب کننده سبک از پوست صورت تان که حالا جوان و تازه است مراقبت کنید.
ادامه مطلب